HAKKIMIZDA

Proje Hakkında

Proje Hakkında

Proje Hakkında

Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunmasının getirdiği ticari hareketlilik ve hammadde kaynaklarına yakınlığı ile köklü bir üretim merkezi olan Bursa, mobilya sektöründe de 1.500’ü aşkın işletmeyle Türkiye’nin lokomotif şehirleri arasında bulunmaktadır.

Küresel ticarette bölgesel tedarik zincirlerinin ön plana çıktığı yeni dönem, üretim ve tasarım yeteneği, güçlü vizyonu ve coğrafi avantajlarıyla Bursa’yı mobilya sektörünün en önemli merkezleri arasına taşıyor. Yerli ve millî atılımlar sonucunda üretimde yüzde 90’lık bir seviyeye ulaşılması da Bursa’yı cazip bir mobilya merkezi haline getiren unsurlar arasında yer alıyor. Özellikle son yıllarda hayata geçirilen deniz, kara, hava ve demiryolu entegrasyonu yatırımlarıyla 1 buçuk milyardan fazla insana 3 saatlik uçuş mesafesinde olan Bursa, bir sanayi ve ticaret merkezi olarak cazibesini her geçen yıl daha da  artırmakta.

Bursa Mobilya Sektörü

Bursa Mobilya Sektörü

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın Ticaret Bakanlığı destekleriyle hayata geçirdiği Bursa Mobilya Sektörünün Rekabet Gücünün Geliştirilmesi - UR-GE Projesi “Bursa Furniture Cluster”; sektör firmalarının, ürün ve hizmetlerinde farklılıklarını ortaya koyabilmelerine; tanıtım ve pazarlama teknikleriyle uluslararası alanda etkin ve güçlü bir konuma ulaşmalarına imkan sağlamaktadır.

Bursa’nın tüm bu artılarından faydalanarak 34 firmanın aynı çatı altında buluştuğu Bursa Furniture Cluster olarak şehrimizin ve ülkemizin mobilya ihracatını arttırmayı, bu sektörden alınan pasta payını büyütmeyi hedefliyoruz.

Bursa Mobilya Sektörü

Misyonumuz

Bursa Furniture Cluster olarak üye firmalarımızla yaptığımız güç birliği neticesinde 200 bin m2 kapalı üretim tesisi, 5 binin üzerinde çalışan, 20’yi aşkın tasarım merkezi, üniversite-sanayi iş birlikleri ile güçlü bir geleceğe yürüyor, ülkemizin, şehrimizin ve mobilya sektörünün geleceği için üretiyoruz.

Mobilya sektör temsilcilerimiz, on yıllardır ABD’den Çin’e, İtalya’dan Güney Amerika’ya, Fas’tan İngiltere ve Almanya’ya kadar dünyanın dört bir köşesinde 70’i aşkın ülkeye ihracat yapma başarısı gösteriyor. Elde ettiğimiz bu başarıları Bursa Furniture Cluster olarak daha da ileri taşıyacağız.Yapacağımız çalışmalar neticesinde üye firmalarımız Bursa’mızın ve ülkemizin ihracattaki payını artırırken yapılan iş birlikleri, firmalar arası kurulan bağlar, ürün ve pazarlama inovasyon süreçleri de gelişecek ve hız kazanacak.

Bursa Furniture Cluster olarak mobilya sektöründeki global pastadan daha büyük bir pay alabilmek için üye firmalarımız ile organize bir şekilde çalışarak Bursa’yı, Türkiye’nin dünyaya açılan mobilya merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz.

Vizyonumuz

Türkiye’nin 2023 hedefleri arasında mobilya sektörüne dair hedefleri şu şekilde sıralanıyor:

25 milyar dolar değerinde üretim.

10 milyar dolar ihracat.

Dünyanın 5. büyük mobilya üreticisi olmak.

2023 hedeflerine ulaşılması noktasında Bursa Furniture Cluster olarak üzerimize düşen önemli görev ve hedefler var. Yakalamak istediğimiz bu yükseliş ivmesine yönelik olarak; Bursa Furniture Cluster olarak mevcutta 70 ülkeye olan ihracatımızı süreç içerisinde yüzde 45 artırarak 100 ülkeye çıkarmak hedeflerimiz arasında.

2018 yılında, son üç yıllık ortalama ihracat rakamı olan 126 milyon ₺’yi yüzde 40 artırarak 180 milyon ₺’ye çıkarmayı hedefliyoruz.

Dünya mobilya ihracatında 8. sırada bulunan Türkiye’yi ilk 5 ülke arasına taşıma hedefiyle yola çıkan Bursa Furniture Cluster, hedefine en kısa sürede ulaşsın diye tüm üyelerimizle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

“Dünyanın mobilya başkenti olmak için çalışıyoruz.”