BAŞKAN'IN MESAJI

BAŞKAN'IN MESAJI

Küresel ekonomide yakın tarihimizin en ciddi şoku yaşandı. Toplumsal ve iktisadi hayatı derinden etkileyen; üretim, tüketim ve ticareti aynı anda düşüren pandemi süreci dünya ekonomilerinde yeni dengelerin kurulduğu ve tedarik zincirinde bölgesel yakınlığın ön planda olduğu yeni bir dönemin kapılarını araladı.

Dünya ekonomilerinde yapılanma ve öne çıkan tedarik eğilimi ise Bursa gibi güçlü üretim merkezleri için yeni fırsatları da beraberinde getiriyor. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası olarak Bursamızın dönüşüm stratejileri ve ülkemizin ihracat odaklı kalkınma hedefleri doğrultusunda 2013 yılından itibaren başlattığımız Küresel Fuar Acentesi, Ticari Safari, fuar organizasyonları, alım heyetleri ve Türk Ticaret Merkezi gibi örnek projelerimiz firmalarımıza uluslararası yolculuklarında önemli kazanımlar sağladı.

Bununla birlikte Ticaret Bakanlığımızın destekleriyle hayata geçirdiğimiz UR-GE projelerimizi de potansiyel firmalarımızı küresel pazarlara açmak, ihraç ürünlerimizin tasarım, marka, kalite ve teknoloji boyutlarında katma değerini artırmak ve ihracatçı firmalarımızın rakipleri ile fiyat yerine katma değer rekabeti yapmalarına olanak sağlamak üzere hayata geçirdik.

Farklı sektörlerde gerçekleştirdiğimiz UR-GE projeleri kapsamındaki firmalarımız, kalite yönetim ve kurumsal kaynak planlama sistemleri konularında aldıkları eğitim ve danışmanlık hizmetleriyle kendilerini bir adım öteye taşıdı. Yurt dışı faaliyetleri ve alım heyetleri organizasyonlarımızla sistemlerini ve kabiliyetlerini geliştirerek küresel ölçekteki taleplere karşılık verebilecek seviyeye ulaştı.

Tüm bunların sonucunda da UR-GE kapsamındaki 1.000’i aşkın firmamız, sektör ortalamalarının üzerindeki ihracat başarılarıyla Bursamızın dış ticaret performansına ivme kazandırdı.

Üretim yeteneği ve istihdam katkısıyla kent ekonomisinin sürükleyici gücü olan mobilya sektörümüz adına hayata geçirdiğimiz UR-GE projemiz de sizlere uluslararası ticaret yolculuklarınızda önemli katkılar sağlayacaktır.

Özellikle küresel ticarette kartların yeniden dağıtıldığı bir dönemde ortak hareket kültürüyle gerçekleştireceğimiz çalışmalarla birlikte, mobilya sektörümüzün üretim ve tasarım kabiliyetiyle dünya vitrininde çok daha fazla yer edineceğine yürekten inanıyorum.

Bu vesileyle proje kapsamındaki çalışmalarımızın hayırlı olmasını temenni ediyor, işlerinizde kolaylık kazancınızda bereket diliyorum.

Saygılarımla,

İbrahim BURKAY

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası

Yönetim Kurulu Başkanı